Wiadomości

„Dzień otwarty” w kłobuckiej komendzie

Data publikacji 07.06.2023

Wczoraj uczniowie klas średnich o profilu mundurowym oraz ogólnopolicyjnym, wzięli udział w „dniu otwartym” Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. Młodzi ludzie, którzy stoją u progu swojej zawodowej drogi wysłuchali wiele cennych informacji na temat procesu rekrutacji do Policji oraz tego jak wygląda służba w poszczególnych wydziałach. Uczniowie mogli również obejrzeć z bliska sprzęt wykorzystywany podczas służby przez kłobuckich policjantów.

Wczoraj kłobucka komenda gościła uczniów klas średnich o profilu mundurowym oraz ogólnopolicyjnym z powiatu kłobuckiego. W spotkaniu wzięli udział policjanci z Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego oraz pracownik z Zespołu Kadr i Szkolenia. Na początku uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces rekrutacji do Policji oraz jakie należy spełnić wymagania, aby zostać jednym z nas. Wszystko to w obszerny sposób przekazał pracownik Zespołu Kadr i Szkolenia, który razem z policjantkami z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej zachęcał uczniów do wstąpienia w szeregi Policji. Młodzi ludzie mogli posłuchać, jak wyglądają początki kariery zawodowej w policyjnym mundurze, a także ile zarabiają policjanci po ukończeniu kursu podstawowego. Prowadzący spotkanie opowiedzieli o możliwościach rozwoju zawodowego i awansu.

Następnie Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinspektor Elwira Danek opowiedziała o tym jak wygląda na co dzień służba w pionie kryminalnym. O tym jak jest ważna i wymagająca ale jednocześnie ciekawa i inspirująca. Technik kryminalistyki opowiedział o swoim kluczowym zadaniu, czyli ujawnianiu i zabezpieczeniu na miejscu przestępstwa pozostawionych przez sprawcę śladów. Właściwe zabezpieczenie pozwala nie tylko na odtworzenie zaistniałego zdarzenia, ale na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia. Chętni mogli sprawdzić, jak wygląda z praktyce ściąganie odcisków palców czy „pozowanie” do zdjęcia w kabinie. Dodatkowo dochodzeniowiec opowiedział o współpracy z technikiem kryminalistyki na miejscu zdarzenia, a także o tym, czym są postępowania sprawdzające i przygotowawcze.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego. Stróże prawa zaprezentowali sprzęt, który wykorzystują na co dzień podczas służby, w tym do obsługi zdarzeń drogowych. Młodzi ludzie mogli zobaczyć i sprawdzić funkcjonowanie urządzenia do pomiaru prędkości i do sprawdzania trzeźwości kierujących.

Krótka podróż po korytarzach komendy zakończyła się na wewnętrznym placu jednostki, gdzie na młodzież czekało specjalnie przygotowane stoisko z wystawionym sprzętem, który w służbie wykorzystują przede wszystkim policjanci z wydziału prewencji. Specjalista z Zespołu do spraw Organizacji Służby opowiedział o zadaniach, jakie realizują mundurowi w poszczególnych komórkach tego pionu oraz zachęcał do obejrzenia z bliska oznakowanych radiowozów oraz policyjnych motocykli.

Uczniowie poznali strukturę funkcjonowania jednostki i zweryfikowali swoje wyobrażenia o zawodzie policjanta, a także zapoznali się w praktyce z jego specyfiką. Policjant to zawód dla ludzi z pasją. Wiąże się z oddaniem i zaangażowaniem. To służba trudna i wymagająca. Jednocześnie przynosi wiele satysfakcji z niesienia pomocy innym.
Szczegółowe informacje, dotyczące rekrutacji do służby w Policji, można znaleźć na stronie internetowej komendy, w dziale zakładce Rekrutacja. Mając na uwadze hasło kampanii „Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem” liczymy na to, że nasi dzisiejsi goście za kilka lat wzmocnią szeregi Policji.

 • Młodzież w koszulkach z napisem klasa policyjna wchodzi wejściem głównym do komendy.
 • Młodzież w koszulkach z napisem klasa policyjna wchodzi wejściem głównym do komendy.
 • Pracownik cywilny wraz z policjantką zwracają się do siedzącej przed nimi w sali grupy młodzieży.
 • Pracownik cywilny wraz z policjantkami umundurowanymi i nieumundurowanymi zwracają się do siedzącej przed nimi w sali grupy młodzież.
 • Policjantka i grupa młodzieży siedząca na krzesłach w sali.
 • Policjantka i grupa młodzieży siedząca w sali na krzesłach.
 • Policjant w odblaskowej kamizelce z napisem technik kryminalistyki prezentuje uczniom walizkę ze sprzętem specjalistycznym.
 • Policjant w odblaskowej kamizelce z napisem technik kryminalistyki prezentuje uczniom walizkę ze sprzętem specjalistycznym.
 • Uczeń na krześle, stojące obok dwie uczennice oraz policjant w kamizelce odblaskowej.
 • Policjant w kamizelce odblaskowej pobiera na skaner odciski palców od uczennicy.
 • Policjant ruchu drogowego prezentuje grupie młodzieży sprzęt do pomiaru prędkości.
 • Policjant ruchu drogowego prezentuje grupie młodzieży sprzęt do pomiaru prędkości.
 • Policjant ruchu drogowego prezentuje grupie młodzieży sprzęt do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
 • Grupa uczniów ogląda policyjny sprzęt wystawiony w policyjnym namiocie.
 • Uczniowie w koszulkach z napisem klasa policyjna słuchają mówiącego do nich policjanta, który stoi pod namiotem z wystawionym policyjnym sprzętem.
 • Uczniowie w koszulkach z napisem klasa policyjna słuchają mówiącego do nich policjanta, który stoi pod namiotem z wystawionym policyjnym sprzętem.
 • Grupa uczniów ogląda sprzęt policyjny wystawiony pod namiotem.
 • Grupa uczniów ogląda sprzęt policyjny wystawiony pod namiotem.
 • Uczeń zakłada alkogogle. Policjant pod namiotem, obok pozostali uczniowie.
 • Uczeń w alkogoglach próbuje przyłożyć swoją dłoń do dłoni nauczycielki. Obok radiowóz i policyjny motocykl.
 • Grupa uczniów z klasy policyjnej pozuje wraz z nauczycielami i policjantką do zdjęcia przed wejściem do budynku komendy.
Powrót na górę strony