Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Kolejny raz przekroczył dozwoloną prędkość. Stracił prawo jazdy i musi zapłacić 3 tysiące złotych

Zatrzymane prawo jazdy, 13 punktów karnych i 3000 złotych - taki mandat karny wystawili policjanci z kłobuckiej drogówki kierowcy audi, który kolejny raz przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Pomimo licznych akcji "Prędkość" oraz wysokich mandatów karnych, nadal zdarzają się kierowcy z "ciężką nogą". Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, to wciąż jedna z przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych.

W czwartek 10 sierpnia policjanci z kłobuckiej drogówki podczas kontroli prędkości na ulicy 3 Maja w Wilkowiecku namierzyli audi, które zdecydowanie za szybko przejeżdżało przez tą miejscowość. Urządzenie pomiarowe wskazało, że samochód poruszał się z prędkością 108 km/h, a więc o wiele za szybko jak na teren zabudowany, na obszarze którego obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Podczas kontroli okazało się, że samochodem kierował 20-letni mieszkaniec gminy Krzepice, który po raz drugi popełnił to samo wykroczenie drogowe w odstępie zaledwie 10 miesięcy. W związku z tak zwaną "recydywą wykroczeniową", mężczyzna stracił prawo jazdy, na jego konto dopisano 13 punktów karnych i został ukarany mandatem karnym w kwocie 3000 złotych.

Przypominamy:

Art.  38.  [Recydywa wielokrotna] kodeks wykroczeń:
§  1. Ukaranemu co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie umyślne, można wymierzyć karę aresztu, choćby było zagrożone karą łagodniejszą.
§  2. Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1 art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Po raz kolejny apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, to wciąż jedna z przyczyn najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych!

Powrót na górę strony