Debatowali o bezpieczeństwie w sieci
Kłobuccy policjanci wzięli udział w debacie inicjującej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”, która została zorganizowana w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku. Mundurowi przekazali młodzieży praktyczne rady jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Na spotkaniu poruszone zostały zagadnienia dotyczące kradzieży tożsamości, udostępnienia prywatnych danych osobowy, nawiązywania znajomości z osobami poznanymi w sieci oraz korzystania z internetowych platform handlowych.
W Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku odbyła się debata pod tytułem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w sieci. I Ty możesz mieć na to wpływ”. Wydarzenie miało na celu zainicjowanie dyskusji na temat aktualnych problemów młodzieży w cyberprzestrzni. W organizację wydarzenia aktywnie włączyli się kłobuccy mundurowi, którzy na co dzień zajmują się szeroko rozumianą profilaktyką oraz zwalczaniem przestępczości gospodarczej i kryminalnej. Wśród prelegentów była psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kłobucku, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz przedstawiciel Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kłobucku.
Debata poprzedzona była badaniem ankietowym dotyczącym korzystania z Internetu, przeprowadzonym przez Komendę Powiatową Policji w Kłobucku, w ramach realizacji partnerskiego programu edukacyjno – informacyjnego pod nazwą „włączmyślenie – bezpieczna sieć!”. W spotkaniu wzięło udział około 200 uczestników, którzy w ciekawy i praktyczny sposób dowiedzieli się jak skutecznie dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Podczas prowadzonych paneli dyskusyjnych, między innymi poruszone zostały zagadnienia dotyczące kradzieży tożsamości, udostępnienia prywatnych danych osobowych, nawiązywania znajomości w sieci, metod działania hakerów, korzystania z internetowych platform handlowych groomingu, stalkingu oraz najczęściej popełnianych przestępstw w cyberprzestrzeni.
W debacie poruszona została również problematyka cyberprzemocy, która może przybierać formy wyzwisk, ośmieszania i poniżania, prób podszywania się pod inne osoby, publikacji kompromitujących zdjęć albo filmów, a także gróźb czy szantażów. Uczniowie usłyszeli zarówno o tym, jakie konsekwencje prawne grożą za stosowanie cyberprzemocy, a także uzyskali informacje na temat tego, jak należy reagować na to negatywne i niebezpieczne zjawisko.