"#włączmyślenie – bezpieczna sieć!"- nowy program profilaktyczny
Pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, również w sieci, jest profilaktyka. Kłobucka Policja, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, opracowała program edukacyjno – informacyjny pod nazwą „#włączmyślenie – bezpieczna sieć!”, który swoim patronatem objęło Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie. Celem nadrzędnym projektu jest wielopokoleniowa aktywizacja i edukacja społeczności powiatu kłobuckiego w zakresie zapobiegania aspołecznym zachowaniom i zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Intensywny rozwój internetu, a także coraz większa dostępność do sieci dzieci i młodzieży, poza wszelkimi pozytywami, wiąże się z coraz większym repertuarem i rosnącą skalą zagrożeń. Z roku na rok obserwujemy nasilające się zjawisko cyberprzemocy. Dostęp do internetu i możliwość anonimowego komentowania różnych wydarzeń oraz sytuacji powoduje, że młodzi ludzie są coraz mocniej narażeni na słowną agresję i mowę nienawiści. Co istotne, dzieci i młodzież często nie zdają sobie sprawy, że coś, co uważają za niewinny żart, ma poważne skutki psychospołeczne i niejednokrotnie jest złamaniem obowiązującego prawa. Młodzi ludzie nie mają świadomości konsekwencji swoich działań w przypadkach, gdy są sprawcami cyberprzemocy, jak również nie wiedzą, jak sobie poradzić w sytuacji, gdy stają się jej ofiarami. Sytuację w znacznym stopniu pogarsza fakt, że rodzice często nie mają wiedzy, co ich dzieci robią w internecie, z kolei nauczyciele nie nadążają za swoimi uczniami, a tym samym nie są w stanie rozwiązywać problemów w tym zakresie.
Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa, również w sieci, jest profilaktyka. Dlatego kłobucka Policja, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności, opracowała program edukacyjno - profilaktyczny pod nazwą „#włączmyślenie – bezpieczna sieć!”. Celem nadrzędnym projektu jest wielopokoleniowa aktywizacja i edukacja społeczności powiatu kłobuckiego w zakresie zapobiegania aspołecznym zachowaniom i zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie objęło swoim patronatem program, do którego w roli partnerów zaangażowały się: Starostwo Powiatowe w Kłobucku, miejskie i gminne urzędy z powiatu kłobuckiego, miejskie i gminne ośrodki kultury, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Kłobucku, Młodzieżowy Klub Wolontariatu z Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach oraz Młodzieżowa Rada Sołecka sołectwa Dankowice.
Podczas spotkania inauguracyjnego, które miało miejsce w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Kłobucku, kłobucką komendę reprezentowała insp. Mariola Biskup - Komendant Powiatowy Policji w Kłobucku, asp. sztab. Tomasz Kocik - Naczelnik Wydziału Prewencji oraz policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej: st. asp. Agnieszka Furgalska oraz mł. asp. Aleksandra Śledziona. Obecni byli również przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Częstochowie w tym Dyrektor Delegatury Alicja Janowska, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Kłobucku oraz dyrektorzy szkół z terenu powiatu kłobuckiego. Inauguracja była również okazją do przeprowadzenia wśród dyrektorów szkół seminarium na temat procedur reagowania na cyberprzemoc wobec uczniów oraz uprawnień dyrektorów szkół wprowadzonych zmianą Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
W ramach programu kłobuccy policjanci przeprowadzą cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą, dla których zaplanowano konkursy, w tym na spot profilaktyczny i teatralny, a także z pozostałymi mieszkańcami powiatu kłobuckiego, zwracając szczególną uwagę na seniorów. Młodzież z wolontariatu oraz rady sołeckiej będzie mogła spróbować swoich sił podczas współtworzenia komunikatów czy przeprowadzenia sondy ulicznej na temat cyberzagrożeń.
„Działamy razem, aby zapobiegać aspołecznym zachowaniom i zagrożeniom w cyberprzestrzeni”, to hasło przewodnie spotkania, jak i programu.