Kłobuccy policjanci szkolą ratowników medycznych
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, którzy są także ratownikami medycznymi, rozpoczęli cykl szkoleń z samoobrony dla ratowników Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku. Warsztaty mają na celu poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych i przygotowanie ich na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją ze strony pacjentów.
Grupa ratowników medycznych pod okiem policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku ćwiczyła sposoby odparcia bezpośredniego ataku agresywnej osoby. Ćwiczenia odbywały się na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku.
Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji. W trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych często narażeni są na atak ze strony nietrzeźwych kompanów osób, w stosunku do których podejmują działania ratownicze, a nawet samych poszkodowanych. Często też osoby takie znajdują się pod wpływem narkotyków czy innych środków.
Należy pamiętać, że nie tylko policjanci, ale i ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków są funkcjonariuszami publicznymi. Korzystają z takiej samej ochrony prawnej, a każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej, bądź czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
Celem tego typu szkoleń jest przygotowanie ratowników medycznych, pielęgniarek oraz lekarzy zespołów ratownictwa medycznego do reagowania na agresywne zachowania osób podczas prowadzenia działań ratowniczych, poznanie podstawowych technik samoobrony oraz ćwiczenie umiejętności ich zastosowania w przypadku ataku na personel medyczny.