Nie dajmy się okraść przed Świętami!
Każdego roku przed świętami odnotowujemy dużą liczbę włamań i kradzieży kieszonkowych. Okres gorączki przygotowań przedświątecznych sprzyja bowiem rabusiom ... często z nieświadomą „pomocą” samych okradzionych. Aby święta rzeczywiście przebiegły w szczęśliwej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.
Okres zbliżających się świąt corocznie sprawia nawał „zajęć” złodziejom. Ogarniająca większość osób gorączka świątecznych przygotowań powoduje, że sami często nieświadomie ułatwiamy „pracę” przestępcom. Pamiętajmy, że w zatłoczonych miejscach takich jak galeria handlowa czy targowisko miejskie możemy być obserwowani przez złodzieja. W większości przypadków działają oni w kilkuosobowych grupach w skład których wchodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Przypominamy, że w celu uniknięcia utraty pieniędzy lub dokumentów bezwzględnie należy przestrzegać kilku prostych zasad:
- gotówkę trzymać co najmniej w dwóch miejscach,
- nie przewieszać torebki z pieniędzmi i dokumentami na plecach,
- nie demonstrować zawartości portfela w obecności innych osób,
- zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, szczególnie w zatłoczonych miejscach,
- klucze do mieszkania nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem zamieszkania.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie:
- wyjeżdżając w podróż zabezpiecz odpowiednio mieszkanie; miejsce, gdzie zgromadzony jest cały dorobek naszego życia jest łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować,
- nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe; w miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkaniaoraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno; nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tak zwanych „dobrych schowkach”,
- nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki; cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie;
- przed wyjazdem zakręć zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii,
- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek,
- warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
- wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe,
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer,
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek. Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.
Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców powiatu można kierować (nawet anonimowo) pod numer alarmowy 112.
Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka! "Nie reagujesz - akceptujesz."