Wiadomości

Kłobuccy mundurowi zorganizowali seminarium o cyberzagrożeniach

Data publikacji 12.12.2024

W środę 11 grudnia, w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego #WłączMyślenie–BezpiecznaSieć kłobuccy policjanci wspólnie z partnerami zorganizowali seminarium pt. „Cyberbezpieczeństwo – Szkoła w dobie cyberzagrożeń i sztucznej inteligencji”. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. W seminarium wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy oraz przedstawiciele instytucji edukacyjnych.

W minioną środę 11 grudnia, w Urzędzie Miejskim w Kłobucku odbyło się seminarium pod tytułem „Cyberbezpieczeństwo – Szkoła w dobie cyberzagrożeń i sztucznej inteligencji”. Seminarium zorganizowali kłobuccy mundurowi zajmujący się profilaktyką społeczną wspólnie z partnerami realizującymi założenia programu profilaktyczno-edukacyjnego #WłączMyślenie–BezpiecznaSieć.

Konferencja rozpoczęła się od uroczystego otwarcia, podczas którego głos zabrali Komendant Powiatowy Policji w Kłobucku podinspektor Dariusz Gajzler, Pani Anna Muzyka – Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, oraz Starosta Kłobucki Pan Dariusz Pilniak. W swoich przemówieniach podkreślili znaczenie współpracy różnych instytucji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami związanymi z cyfrowym światem.

Pierwszym punktem programu była prelekcja Sebastiana Koczego z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, który omówił szanse i zagrożenia wynikające z rozwoju świata cyfrowego oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji.
Następnie doktor Ewa Nieroba oraz Patrycja Cieśla z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kłobucku przedstawiły psychologiczne i biologiczne aspekty uzależnień cyfrowych, wskazując na ich wpływ na rozwój dzieci i młodzieży.
Kolejna prelekcja dotyczyła cyberprzestępczości. Kłobucka mundurowa młodszy aspirant Aleksandra Śledziona przedstawiła najczęstsze metody oszustw w sieci, uczulając uczestników na kwestie bezpieczeństwa online.
Następnie odbyła się prezentacja Marcina Kolasy, starszego informatyka Kuratorium Oświaty w Katowicach, który poruszył temat tzw. darknetu, zastanawiając się, czy jest to zagrożenie, czy skarbnica wiedzy.
Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym, w którego trakcie uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Na koniec rozdano zaświadczenia uczestnikom spotkania.

Spotkanie dostarczyło uczestnikom cennej wiedzy oraz praktycznych narzędzi, które mogą być wykorzystane w codziennej pracy z młodzieżą. Wydarzenie było ważnym krokiem w kierunku budowania bezpiecznego środowiska cyfrowego w szkołach i poza nimi.

  • zdjęcie przedstawia policjantkę przemawiającą przy mównicy, w tle widoczne są cztery roll-upy z logotypami oraz udekorowana choinka
  • zdjęcie pokazuje policjantkę przemawiającą z mównicy do sali pełnej osób siedzących przy stołach, w tym funkcjonariuszy policji i innych uczestników wydarzenia
  • zdjęcie ukazuje policjanta stojącego przy mównicy, w tle są cztery roll-upy, choinka, a na pierwszym planie widać osoby siedzące przy stołach i bijące brawo
  • zdjęcie ukazuje mężczyznę w garniturze stojącego przy mównicy, w tle są cztery roll-upy, choinka, a na pierwszym planie widać osoby siedzące przy stołach i bijące brawo
  • zdjęcie ukazuje kobietę stojącą przy mównicy, w tle są cztery roll-upy, choinka
  • zdjęcie ukazuje mężczyznę stojącego przed siedzącą publicznością, obok rzutnik, na którym wyświetlana jest prezentacja
  • zdjęcie ukazuje kobietę stojącą z mikrofonem przed siedzącą publicznością
  • zdjęcie ukazuje kobietę stojącego przy mównicy, w tle są cztery roll-upy, choinka, obok rzutnik, na którym wyświetlana jest prezentacja
  • zdjęcie ukazuje mężczyznę, obok rzutnik, na którym wyświetlana jest prezentacja
Powrót na górę strony