Nowe "Plany działań priorytetowych" dzielnicowych
Celem działań priorytetowych kłobuckich dzielnicowych, jest wskazanie istotnych problemów w danym rejonie służbowym dzielnicowego oraz dążenie do skutecznej eliminacji zagrożenia bądź jego zminimalizowania. To uspołecznienie zadań realizowanych przez dzielnicowych ma służyć zwiększeniu kontaktów dzielnicowego ze społeczeństwem, dla skutecznego współdziałania z mieszkańcami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w danym rejonie.
Dla każdego rejonu dzielnicowego ustalony jest zakres działań priorytetowych, który wynika ze specyfiki rewiru i problemów zgłaszanych przez mieszkańców. Takie plany realizowane są w półrocznych cyklach. Każdy może sprawdzić, co w jego najbliższej okolicy należy do zadań priorytetowych dzielnicowego. W powiecie kłobuckim służbę pełni 20 dzielnicowych, 11 w Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku, 5 w Komisariacie Policji w Krzepicach i 4 w Komisariacie Policji we Wręczycy Wielkiej. Głównym ich zadaniem jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami, pomoc w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Od 1 sierpnia 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku kłobuccy dzielnicowi realizują nowe plany działań priorytetowych, które w swoim zakresie obejmują główne zjawiska, jakie mundurowi zamierzają eliminować w swoich rewirach. Każdy dzielnicowy opracowuje plan priorytetowy. Jest to narzędzie, które ma uspołecznić zadania realizowane przez dzielnicowych i zwiększyć skuteczność współdziałania dzielnicowego z mieszkańcami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w danym rejonie. W ramach planu priorytetowego dzielnicowy przez pół roku pracuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu, który występuje w jego rejonie służbowym, a jest uciążliwy dla mieszkańców. Po upływie sześciu miesięcy kończy realizację planu, o ile osiągnie zakładane cele lub kontynuuje do czasu ich zrealizowania. Określone zadania wynikają z oczekiwań społecznych uzyskanych podczas spotkań, konsultacji, debat ze społeczeństwem oraz z bieżącej analizy zagrożeń.
Kłobuccy dzielnicowi przypominają, że istnieje narzędzie umożliwiające powiadomienie Policji o zagrożeniach występujących w okolicy - to "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa". Sygnały naniesione na nią, policjanci sprawdzają i weryfikują. Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje. Wiele zgłoszeń podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce kilka razy. To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Strona ta nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych.
Sprawny dostęp społeczeństwa do informacji o swoim dzielnicowym ułatwia również aplikacja "Moja Komenda". Wyszukiwanie najbliższych jednostek Policji, prezentacja komend i komisariatów na mapie w całej Polsce, wyszukanie dzielnicowych po adresie oraz po nazwisku – to tylko niektóre z możliwości, które oferuje nam aplikacja "Moja Komenda".
Zachęcamy do zapoznania się z założeniami i celami, jakie dzielnicowi będą realizowali przez najbliższe pół roku.