Dzielnicowi w dalszym ciągu kontrolują zbiorniki wodne
Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku i z podległych komisariatów przez okres wakacji kontrolują zbiorniki wodne. Na terenach rekreacyjnych mundurowi spotykają się z mieszkańcami, rozmawiają z nimi, a także sprawdzają, czy nie dochodzi tam do naruszenia obowiązujących przepisów prawa. Przypominamy, że w powiecie kłobuckim jedynie w zalewie Zakrzew woda uznana została przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach za zdatną do kąpieli.
Wakacje w pełni, a wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą. Mimo, że jest to okres beztroski, powinniśmy jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz naszych najbliższych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. W trosce o nasze bezpieczeństwo, w ramach akcji "Bezpieczne wakacje 2024" kłobuccy dzielnicowi od początku wakacji sprawdzają zbiorniki wodne znajdujące się w naszym powiecie.
Pamiętajmy! Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 złotych grzywny albo karze nagany. Karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona).
W tym roku w powiecie kłobuckim, jedynie zalew Zakrzew w Kłobucku jest dopuszczony przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach do kąpieli.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą:
- powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik
- dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie
- pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu
- wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego
- pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora
- pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka
- wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody