Ostrzeżenia przed świętami
Rozpoczął się grudzień, a z nim czas świątecznej atmosfery, odwiedzin rodziny i zakupów. Jest to niestety także czas wzmożonej aktywności włamywaczy, czy drobnych złodziei kieszonkowych. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam się przed nimi ustrzec.
Rozpoczął się grudzień, a z nim czas świątecznej atmosfery, odwiedzin rodziny i zakupów. Jest to niestety także czas wzmożonej aktywności włamywaczy, czy drobnych złodziei kieszonkowych. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam się przed nimi ustrzec.
Aby uniknąć włamania dokładniej zabezpieczajmy nasze mieszkania. Zamykajmy wszystkie okna i drzwi, nawet gdy wychodzimy z domu na krótko. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką czy za doniczką, bo złodzieje doskonale znają te miejsca. Gdy wychodzimy wieczorem z domu najlepiej zaciągnąć zasłony lub opuścić żaluzje, zostawiając jednocześnie włączone światło w pokoju, co stworzy pozory obecności kogoś w domu. Dobrze też wyposażyć drzwi w odpowiednie zamki patentowe lub dodatkowe oświetlenie przed domem, które uruchamia się kiedy ktoś znajduje się w okolicy domu. To może spłoszyć złodzieja. Radzimy również, aby unikać przechowywania w domu dużych kwot pieniędzy czy wartościowej biżuterii.
Przypominamy:
- nie eksponuj rzeczy wartościowych np. pieniądze, dokumenty, telefony,
- uważaj na obcych, nie obdarzaj ich nadmiernym zaufaniem,
- nie noś karty bankomatowej razem z PIN-em,
- nie zostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie,
- torebkę, saszetkę zawsze noś zamkniętą,
- podczas podróży pilnuj swojego bagażu,
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty.
Mamy też kilka rad dla osób starszych:
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny.
- nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
- mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
W razie zagubienia lub kradzieży dokumentów koniecznie trzeba je zastrzec. W przypadku każdej niepokojącej sytuacji - w miejscu zamieszkania, na klatce schodowej, na parkingu, w sklepie, czy na ulicy - można zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112.