Wiadomości

Wypalanie traw jest niebezpieczne i nielegalne

Data publikacji 09.04.2024

Cyklicznie w okresie wiosennym na terenie kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw, trzcinowisk lub pozostałości po zbiorach. Policjanci apelują do mieszkańców powiatu kłobuckiego o zachowanie rozsądku podczas robienia wiosennych porządków na polach i w przydomowych ogródkach. Wypalanie suchych traw może przynieść straty w środowisku naturalnym, straty materialne, ale też być ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczął się czas robienia porządków w ogródkach, na polach i łąkach. Wiąże się to niestety z bezmyślnym wypalaniem traw. Niektórzy są błędnie przekonani, że spowoduje to jej bujniejszy odrost. Tymczasem wypalanie traw stanowi poważne zagrożenie. Dym może rozprzestrzenić się na drogi, powodując ograniczenie widoczności kierowców. Ogień może też w sposób niekontrolowany dotrzeć do domów, zabudowań, lasów i łąk. Pożary są niebezpieczne nie tylko dla ludzi jak. Podczas wypalania traw czy pożarów lasów ginie wiele gatunków zwierząt, które są bezradne w otaczającym je ogniu i kłębach dymu.

Wypalanie traw jest też łamaniem prawa!

Ustawa o ochronie przyrody:

  • art. 131 pkt. 12 Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu lub grzywny.

Kodeks wykroczeń:

  • art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany,
  • art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Policjanci i strażacy apelują o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Gdy zauważysz podpalacza lub pożar powiadom odpowiednie służby!

Powrót na górę strony