Policyjna akcja NURD
Wczoraj od wczesnych godzin porannych kłobuccy policjanci prowadzili na terenie naszego powiatu działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego "NURD". Akcja ta przeprowadzona została w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wczoraj od wczesnych godzin porannych kłobuccy policjanci prowadzili na terenie naszego powiatu działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego "NURD". Akcja ta przeprowadzona została w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Wczorajsze działania trwały od 6 do 22 na terenie całego powiatu kłobuckiego. Mundurowi reagowali na wszelkiego rodzaju przewinienia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. W rezultacie ujawnili 20 wykroczeń, wśród których do najczęstszych należało przechodzenie przez jednię w miejscu niedozwolonym. Ta grupa uczestników ruchu drogowego w 5 przypadkach została ukarana mandatami. Wśród sprawców wykroczeń znalazło się także trzech rowerzystów, którzy nie mieli wymaganego oświetlenia rowerowego. Oni także zostali ukarani mandatami.
Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w trakcie zderzenia z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć chociażby na poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam, gdzie jest możliwe, ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach odbywa się ruch wspólny, np. podczas przechodzenia przez jezdnię. Właśnie tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.
Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:
Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.