Przestrzegajmy zakazu palenia tytoniu!
Przypominamy, że minął już rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zaostrzający zakaz palenia w miejscach publicznych. Problem jednak wciąż istnieje. Wobec łamiących ten zakaz kłobuccy policjanci będą wyciągać surowe konsekwencje.
Przypominamy, że minął już rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zaostrzający zakaz palenia w miejscach publicznych. Problem jednak wciąż istnieje. Wobec łamiących ten zakaz kłobuccy policjanci będą wyciągać surowe konsekwencje.
Od 1 października 2011 roku do 30 września 2013 roku Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi projekt „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT”, którego celem jest wzmocnienie realizacji Ustawy z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Z 1996r. , Nr 10, poz. 55 z późn. zm.). Jak pokazują badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny nowe przepisy znacznie zmniejszyły ryzyko narażenia na dym tytoniowy, m.in. w obiektach sportowych (spadek o 72%), restauracjach (spadek o 68%), barach i pubach (spadek o 49%), zakładach pracy (spadek o 37%) oraz na przystankach i w obiektach komunikacji miejskiej (spadek o 33%). Problem palenia w miejscach publicznych jest jednak wciąż aktualny, dlatego kłobuccy policjanci będą wyciągać konsekwencje wobec osób nie przestrzegających przepisów zabraniających palenia tytoniu w miejscach publicznych. Przypominamy, że za łamanie zakazu palenia w miejscu publicznym grozi mandat do 500zł.
Oto fragment Ustawy z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Z 1996r. , Nr 10, poz. 55 z późn. zm.):
Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:
1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”,
1a. Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, umieści w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie lub środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia tytoniu.
2. (uchylony).
3. (uchylony).
4. Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w ust. 1 miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego.
Art. 5a. 1. Właściciel lub zarządzający może wyłączyć spod zakazu określonego w art. 5 indywidualne pokoje w obiektach służących celom mieszkalnym.
2. Minister Obrony Narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych i Minister Sprawiedliwości określą, w drodze rozporządzeń, szczegółowe warunki używania wyrobów tytoniowych na terenie podlegających im obiektów oraz środków przewozu osób, uwzględniając potrzebę zachowania miejsc pracy, nauki i służby jako stref wolnych od dymu tytoniowego oraz ochrony niepalących przed dymem tytoniowym.
3. Właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię:
1) w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
2) w hotelach,
3) w obiektach służących obsłudze podróżnych,
4) na terenie uczelni,
5) w pomieszczeniach zakładów pracy,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
4. Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego w art. 5, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.