Wiadomości

Niebezpieczeństwa okresu zimowego

Data publikacji 01.12.2008

Kłobuccy policjanci wyjaśniają okoliczności zgonu 84-letniego mieszkańca gminy Wręczyca Wielka. Zwłoki mężczyzny znaleziono w czwartkowe popołudnie w miejscu jego zamieszkania. Prawdopodobną przyczyną śmierci było zaczadzenie.

Kłobuccy policjanci wyjaśniają okoliczności zgonu 84-letniego mieszkańca gminy Wręczyca Wielka. Zwłoki mężczyzny znaleziono w czwartkowe popołudnie w miejscu jego zamieszkania. Prawdopodobną przyczyną śmierci było zaczadzenie. Okres zimowy i związany z tym znaczny spadek temperatur niesie ze sobą niebezpieczeństwo zamarznięcia osób. Najbardziej narażone na działanie niskich temperatur są osoby starsze oraz takie, które w nie potrafią ocenić swojej sytuacji (np. pod działaniem alkoholu). Do śmierci z powodu wychłodzenia organizmu może również dojść w wyniku zasłabnięcia, utraty przytomności itp. Społeczeństwo nie powinno pozostawać obojętne na ten problem. Widząc człowieka leżącego na ziemi każdy powinien powiadomić właściwe służby: Policję lub Pogotowie Ratunkowe. Kolejne zagrożenie jakie niesie ze sobą okres zimowy to zaczadzenia i pożary. Zaczadzenia i pożary są skutkiem i efektem występujących nieprawidłowości.

Przyczyny powstawania zaczadzeń i pożarów związanych z eksploatacją można podzielić na te związane z:

  • niesprawną wentylacją (zbytnie uszczelnienie mieszkania, zatkane otwory wentylacyjne, brak wentylacji),

  • niesprawnymi urządzeniami grzewczymi,

  • wadliwym podłączeniem lub brakiem podłączeń urządzeń grzewczych do komina,

  • wadą konstrukcyjną komina lub niepoprawną instalacją (cofnięcia spalin, nadpalenia przewodu),

  • uszkodzonymi lub niedrożnymi kominami (brak ciągu, niedrożne i popękane kominy),

  • brak odbioru nowych i modernizowanych kominów oraz wykorzystywanie do ich wykonania niewłaściwych materiałów.


 

Przypominamy podstawy bezpiecznego użytkowania instalacji odprowadzania spalin:

  • dopiero dobry komin zapewni bezpieczeństwo Twojemu domowi,

  • pamiętaj, że dobry komin to komin optymalnie dobrany do warunków eksploatacji,

  • wybieraj systemy kominowe wykonane wyłącznie z materiałów niepalnych,

  • pamiętaj, by kontrole systemów kominowych zlecać regularnie i tylko uprawnionym kominiarzom,

  • użytkując właściwy system kominowy przyczyniasz się do ochrony środowiska,

    wybieraj atestowane systemy kominowe, posiadające krajowe lub europejskie oznaczenia.


 

Ostrzegamy również o skutkach niewłaściwego użytkowania domowych urządzeń grzewczych, z których główne to: pożar domu, zaczadzenie mieszkańców, oparzenia oraz porażenia prądem.

Pamiętaj, aby szczególnie w sezonie grzewczym mieszkanie wietrzyć jak najczęściej.

Do prawidłowego działania urządzenia grzewcze potrzebują dużej ilości powietrza. O tej zasadzie nie zapominaj nigdy, szczególnie gdy posiadasz uszczelnione okna. Zapewnij dopływ niezbędnej ilości powietrza potrzebnego do spalania w Twoim urządzeniu grzewczym. W przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza do spalania Twoje urządzenie grzewcze będzie wytwarzało śmiertelnie trujący czad. Nie zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, nie oklejaj kratek wentylacyjnych, okien i otworów drzwiowych.

Urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe muszą mieć zapewnione prawidłowe odprowadzenie spalin do komina. Zapewnij szczelną i drożną instalację kominową, stosując certyfikowane elementy systemów kominowych.

Urządzenia grzewcze muszą być usytuowane w bezpiecznej odległości od materiałów palnych (drewno, firanki, wykładziny, odzież itp.) Zwróć uwagę na odległość urządzeń grzewczych od materiałów palnych – powinna ona wynosić min. 50 cm.

Urządzenie grzewcze muszą być poddawane regularnym przeglądom i kontroli Zapewnij przeglądy i kontrole swoich urządzeń grzewczych, co najmniej raz do roku

Przewody kominowe i wentylacyjne powinny być drożne, szczelne i wykonane z odpowiednich materiałów Zapewnij regularne przeglądy i czyszczenie kominów i przewodów wentylacyjnych przez uprawnionego kominiarza.


 

Kominiarz sprawdzi także czy przez Twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny.

Przy rozpalaniu należy przestrzegać instrukcji producenta i używać zaleconych paliw Przy rozpalaniu nie używaj materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki.

Każde urządzenie grzewcze jest przystosowane do spalania odpowiednich paliw określonych przez producenta. Niewłaściwe paliwo może spowodować zatkanie przewodu kominowego. Nie spalaj śmieci, plastykowych butelek, opon, szmat, odpadów, mokrego drewna, itp.

Niesprawne urządzenia grzewcze powodują pożary, zaczadzenia, oparzenia Nie używaj niesprawnych urządzeń grzewczych w swoim mieszkaniu.


 

Jak zapobiegać tragediom?

  • sprawdzać, co najmniej 1 raz w roku przewody spalinowe i wentylacyjne,

  • sprawdzić przed sezonem (uruchomieniem) szczelność podłączenia pieca, piecyka kotła do komina,

  • urządzenia grzewcze używaj tylko zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem,

  • nie używaj piecyków, niesprawnych lub niedostosowanych do pomieszczeń mieszkalnych,

  • nie podłączać do przeciążonej (starej, niesprawdzonej) instalacji elektrycznej piecyków (słoneczek) elektrycznych, bo zwarcia w instalacji też są częstymi przyczynami pożarów,

  • piecyków i grzejników wysokotemperaturowych nie stawiać na łatwo palnym podłożu, przy firance, czy choince, Niedopuszczalne jest też stawianie obok tych piecyków łatwopalnych substancji,

  • idąc spać wyłącz piecyki i grzejniki wysokotemperaturowe w mieszkaniu,

  • oprócz sprawnej wentylacji zadbaj aby piec (piecyk gazowy, ogrzewacz przepływowy w łazience) miał dopływ świeżego powietrza do spalania. Jego brak także może być powodem zaczadzenia,

  • zamontuj w mieszkaniu czujnik tlenku węgla (CO, czadu) i dymu.

Uwaga!

Przy wysokich stężeniach CO nie występują żadne sygnały ostrzegawcze (jak bóle głowy, nagła słabość itp.) Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają nam ucieczkę.

Niestety tlenek węgla dostaje się z krwią matki do krwi płodu i może powodować śmierć dziecka, nawet, jeśli matka przeżyje.


 

Co robić, gdy powstanie pożar !!!

  • gdy zauważyłeś pożar w mieszkaniu zakręć gaz, wyłącz prąd zamknij okna i drzwi aby ograniczyć dopływ tlenu, a tym samym możliwość rozprzestrzeniania się pożaru,

  • dzwoń pod numer straży pożarnej - 998 lub 112, (podaj swoje imię i nazwisko, dokładny adres, co się pali oraz czy jest zagrożone życie ludzkie) i wykonuj polecenia strażaków,

  • zaalarmuj pozostałych domowników oraz sąsiadów,

  • jeżeli możesz przystąp do gaszenia pożaru,

  • gdy nie jesteś w stanie sam ugasić ognia jak najszybciej opuść zagrożone miejsce.


 

Powrót na górę strony