Artystyczna interpretacja bezpieczeństwa w ruchu drogowym
W Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym uczniowie przez miesiąc czasu brali udział w projekcie z zakresu wychowania komunikacyjnego "Nasze bezpieczeństwo na drodze". Podsumowaniem projektu był konkurs prac plastycznych, grafiki komputerowej, apeli do kierowców
W dniach od 13 października 2008r. do 19 listopada 2008r. w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym realizowany był projekt z zakresu wychowania komunikacyjnego „Nasze bezpieczeństwo na drodze”. Celem projektu było kształtowanie postaw i nawyków uczniów zwiększających bezpieczeństwo na drodze. W realizacji zadań uczestniczyli wszyscy uczniowie. W ramach realizacji projektu uczniowie wykonywali różnorodne zadania kształtujące umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym - w charakterze pieszego, pasażera i kierującego. Uczestniczyli w spotkaniach i pogadankach organizowanych przez pracowników policji, służby zdrowia, nauczycieli, oglądali filmy edukacyjne, przeglądali strony internetowe przedstawiające problematykę bezpieczeństwa na drodze. Do zadań wykonywanych przez uczniów w ramach projektu należało:przygotowanie prac w ramach konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” (uczniowie klas I-IV), opracowanie apelu dla kierowców, jak zmniejszyć zagrożenia na drodze i jak im przeciwdziałać (uczniowie klas I-VI), przygotowanie prac „Moje refleksje na temat: Wypadki na drogach – zagrożenia i przeciwdziałanie” (uczniowie klas IV-VI), uczestnictwo w konkursie wiedzy o ruchu drogowym (uczniowie klas II-III), przygotowanie prac graficznych na komputerze na temat: „Droga bezpieczna dla wszystkich” (uczniowie klas II-VI). W konkursach zostały nagrodzone następujące prace:
prace plastyczne „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”
- w kategorii klas I-II:
I miejsce – Weronika Izydorczyk
II miejsce – Katarzyna Chrustowska, Patryk Chyra
III miejsce – Oliwia Olczyk
wyróżnienie – Aleksandra Huptas
- w kategorii klas III-IV:
I miejsce – Dominik Bobiński i Przemysław Balcerzak
II miejsce – Kamil Huptas
III miejsce – Marcin Polus
wyróżnienie – Paulina Telenga
Nagrodzeni zostali również autorzy poniższych apeli dla kierowców:
Apel do kierowców, jak zmniejszyć zagrożenia na drodze i jak im przeciwdziałać. Uważaj na dzieci, które chodzą po chodnikach i drogach! One są małe i bezbronne. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego!
Katarzyna Chrustowska, kl. II
Drogi kierowco, proszę Cię bardzo, abyś jeździł wolno w terenie zabudowanym, abyś nie stanowił zagrożenia dla innych osób. Uważaj na przejściach dla pieszych, przestrzegaj zasad ruchu drogowego.
Łukasz Polis, kl. II
Drodzy kierowcy! Zwracam się do Was z wielka prośbą. Proszę wszystkich o ściągnięcie nogi z gazu przejeżdżając przez teren zabudowany. Jeśli zamierzacie prowadzić samochód, nie pijcie alkoholu, ponieważ obniża się Wasza koncentracja. Przestrzegajcie dozwolonej prędkości na danym terenie. Zwalniajcie przed przejściem dla pieszych, ponieważ chwila nieuwagi kierującego może doprowadzić do wielkiego nieszczęścia. Przepisy są po to, żeby je przestrzegać, a nie łamać. Kierujcie się rozsądkiem i rozwagą, aby żyło się nam wszystkim bezpieczniej. Szerokiej drogi!
Paulina Telenga, kl. III
Drodzy kierowcy! Uczniowie szkół podstawowych apelują o bezpieczną jazdę na drogach. Coraz częściej ofiarami wypadków są dzieci. Apelujemy:
przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, a być może uratujesz komuś życie,
nie jedź szybko, a unikniesz niepotrzebnych wypadków,
uważaj na drodze,
nie rozpraszaj się podczas jazdy,
zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
wsiadaj do auta wyspany,
przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dziękujemy!
Patrycja Tetłak, kl. V
Zwracam się do Was z apelem o bezpieczną jazdę. Drogi są przeznaczone nie tylko dla samochodów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Nadmierna prędkość może doprowadzić do tragicznych wydarzeń. Również jazda pod wpływem alkoholu jest przyczyną wypadków, w których giną dorośli jak i dzieci. Kiedy wsiadacie do samochodu, miejcie na uwadze dobro swoje i innych osób.
Martyna Mazik, kl.VI.
Nagrody otrzymane przez laueratów ufundowane były przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie i fundatcję Doroty Stalińskiej "Nadzieja".