Łapówka miała załatwić sprawę
Policjanci ruchu drogowego z kłobuckiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mercedesem. W trakcie badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca ma w organizmie prawie 0,5 promila alkoholu. 50-latek bojąc się utraty prawa jazdy chciał się „dogadać” z mundurowymi próbując im wręczyć 3 tys. zł łapówki. Mężczyzna usłyszał już zarzut udzielenia korzyści majątkowej stróżom prawa, za który grozi mu kara pozbawienia wolności do 10 lat więzienia.
W miniony weekend policjanci ruchu drogowego z kłobuckiej komendy prowadzili w miejscowości Przystajń przesiewową kontrolę stanu trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi. W stronę patrolu zbliżał się bus mercedes, którego kierowca na widok mundurowych próbował skręcić w boczną uliczkę, jednak bezskutecznie. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. W trakcie badania stanu trzeźwości okazało się, że w 50-latek ma w organizmie prawie 0,5 promila alkoholu. Policjanci poinformowali mężczyznę o popełnionym wykroczeniu i jego konsekwencjach.
Mieszkaniec powiatu kłobuckiego podkreślał, że prawo jazdy jest mu niezbędne w celu dojazdu do pracy i, że na pewno się „dogadają”, że on „zapłaci”, jeśli policjanci odstąpią od swoich czynności służbowych. Stróże prawa pouczyli mężczyznę o tym, że jego propozycja jest przestępstwem i starali się przywołać go do porządku, lecz bezskutecznie. 50-latek nie zważał na te upomnienia i włożył pomiędzy oparcia przednich foteli plik z gotówką w wysokości 3000 złotych. W tym momencie mężczyzna został poinformowany o tym, że popełnił przestępstwo i został zatrzymany. Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie podejrzanemu zarzutu. Teraz za popełniony czyn mieszkaniec powiatu kłobuckiego odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 10 lat.
Wyjeżdżając w drogę po alkoholu, ryzykujemy nie tylko swoje życie, ale także życie innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji i zaburza wyczucie odległości oraz prędkości.
Próba "załatwienia sprawy" w przypadku kontroli drogwej stanowi poważne przestępstwo. Zwalczanie i przeciwdziałanie korupcji, która według badań opinii publicznej jest jedną z najgroźniejszych patologii w Polsce, to ważne zadanie Policji.