Wiadomości

Działania NURD z wykorzystaniem policyjnego drona

Data publikacji 23.03.2023

Wczoraj policjanci z kłobuckiej komendy włączyli się w ogólnokrajowe działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi sprawdzali zachowania zarówno pieszych, jak i kierujących pojazdami. Do kontroli miejsc, gdzie bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest szczególnie narażone, wykorzystywany był bezzałogowy statek powietrzny.

Wczoraj 22 marca od godziny 6:00 do godziny 22:00 na terenie powiatu kłobuckiego prowadzone były działania NURD. Głównym celem akcji było podnoszenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów oraz kierujących motorowerami. Stróże prawa do tych szeroko zakrojonych działań wykorzystali policyjnego drona, który tym razem służył do ujawniania wykroczeń związanych z bezpieczeństwem pieszych. Operatorzy wraz z policjantami z drogówki obserwowali zachowanie kierowców i pieszych, a w przypadku zauważenia wykroczenia, patrol ruchu drogowego podejmował kontrolę drogową lub legitymowanie pieszego czy rowerzysty. Bezzałogowy statek powietrzny Policji to najnowocześniejsze tego rodzaju urządzenie wykorzystywane obecnie przez Polską Policję.

W czasie działań mundurowi ujawnili łącznie 42 wykroczenia, z czego 34 były popełnionych przez kierujących pojazdami. Niestety, pomimo wielu apeli i działań informacyjno-profilaktycznych, aż 28 wykroczeń zostało popełnione przez kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych. Piesi również nie zachowywali należytej ostrożności. Policjanci ujawnili 8 wykroczeń popełnionych przez pieszych, w tym 7 dotyczyło przechodzenia w miejscu niedozwolonym. Stróże prawa wystawili 25 mandatów karnych, zastosowali 15 pouczeń, a 2 sprawy zostały skierowane do sądu. Dwóch kierujących straciło prawo jazdy.

Zdjęcie przedstawia umundurowanego policjanta ruchu drogowego, który steruje dronem.

W miejscowości Kamyk na ulicy Reymonta drogówka zatrzymała do kontroli 37-latka, który poruszał się osobowym fiatem z prędkością 111 km/h, a więc o wiele za szybko jak na teren zabudowany, na którego obszarze obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. W związku ze znacznym przekroczeniem prędkości, mężczyzna stracił prawo jazdy, na jego konto dopisano 14 punktów karnych i został ukarany mandatem karnym w kwocie 2000 złotych.

Zdjęcie przedstawia osobowego fiata i prędkość 111 km/h, z którą się poruszał.

Zaledwie godzinę później, w miejscowości Zbory na ulicy Spokojnej mundurowi zatrzymali do kontroli osobową skodę. Pojazdem kierował 40-latek, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 108 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy, na jego konto dopisano 13 punktów karnych i został ukarany mandatem karnym w kwocie 1500 złotych.

Zdjęcie przedstawia osobową skodę i prędkość 108 km/h, z którą się poruszała.

Po raz kolejny apelujemy zarówno do niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i kierujących pojazdami, aby zadbali o bezpieczeństwo własne oraz innych osób znajdujących się na drodze. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego, szacunek do innych oraz kultura jazdy to zdecydowany krok do wzrostu poziomu bezpieczeństwa.

  • Zdjęcie przedstawia obraz z monitora urządzenia sterującego dronem.
  • Zdjęcie przedstawia fragment ronda zarejestrowanego dronem.
  • Zdjęcie przedstawia drogę z poruszającymi się po niej pojazdami z zapisu z drona.
Powrót na górę strony