Dzielnicowi z Wręczycy Wielkiej o cyberprzemocy
Dzielnicowi z Wręczycy Wielkiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Razem Możemy Więcej Truskolasy oraz Urzędem Gminy we Wręczycy Wielkiej zorganizowali warsztaty dotyczące cyberprzemocy. W trakcie spotkania, prelegenci przekazali uczestnikom wiedzę z zakresu rozpoznawania i reagowania na tą formę zagrożenia w sieci. W warsztatach wzięli udział mieszkańcy gminy Wręczyca Wielka, a także uczniowie SP w Truskolasach oraz podopieczni WTZ w Hutce.
Mundurowi z komisariatu we Wręczycy Wielkiej spotkali się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Truskolasach z mieszkańcami gminy Wręczyca Wielka, a także z uczniami Szkoły Podstawowej w Truskolasach oraz podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hutce. Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej Truskolasy oraz Urząd Gminy we Wręczycy Wielkiej.
Warsztaty przeprowadzone przez dzielnicowych aspiranta Pawła Grzesiaka oraz sierżanta sztabowego Mateusza Kaczorowskiego dotyczyły zjawiska cyberprzemocy. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na formy oraz zagrożenia z nią związane. Przedstawili przykłady, które miały pokazać, z jakimi odczuciami musi zmierzyć się ofiara cyberprzemocy, starając się uzmysłowić uczestnikom, że złość, wstyd, poniżenie, ból i samotność, które odczuwa ofiara, mogą spowodować u niej odseparowanie od rówieśników i rodziny, a w skrajnych przypadkach nawet depresję.
Cyberprzemoc jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefonie komórkowym filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Skutkiem agresji w sieci może być: strach, frustracja, utrata poczucia własnej wartości, depresja, a nawet próby samobójcze. Dlatego ważne jest by reagować na każdą formę niewłaściwego zachowania i przeciwstawiać się cyberprzemocy.
Cyberprzemoc jest przestępstwem i jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem, bądź inną zaufaną osobą dorosłą, gdyż wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.