Wiadomości

Prowadzisz? Odłóż telefon i zapnij pasy!

Data publikacji 19.10.2022

Policjanci ruchu drogowego z kłobuckiej komendy, prowadzili wczoraj działania „Telefony” oraz „Pasy”. Mundurowi sprawdzali czy kierujący stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, a także czy wraz z pasażerami przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach ochronnych. W trakcie prowadzonych kontroli stróże prawa ujawnili łącznie 23 wykroczenia.

Wczoraj, 18 października, na drogach naszego powiatu, policjanci z kłobuckiej drogówki przeprowadzili działania „Telefony” oraz „Pasy”.

Kontrolno – prewencyjna akcja pod nazwą „Telefony”, miała na celu uświadomienie kierowcom, że korzystanie podczas jazdy z telefonu, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, obniża znacząco zdolność prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Niższy poziom koncentracji wydłuża czas reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

                                             

Tego samego dnia, stróże prawa z kłobuckiej komendy w ramach akcji „Pasy”, zwracali również szczególną uwagę na to, czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa ma bardzo istotny wpływ na minimalizowanie skutków zdarzeń drogowych. Pasy bezpieczeństwa utrzymują nas bowiem na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu.

Warto także podkreślić, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa „zakłada”, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa są równie ważne dla kierującego pojazdem jak i pasażerów. Musimy pamiętać, że pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, bowiem swoim ciałem z dużą siłą uderzają w osoby podróżujące z przodu.

Rodzice i opiekunowie coraz lepiej rozumieją, że młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Zawsze należy przewozić małego pasażera zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci. Jazda bez wymienionych urządzeń to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć nad przednim fotelem uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

                                                  

W trakcie wczorajszych działań „Telefony” oraz „Pasy” policjanci z kłobuckiej drogówki skontrolowali łącznie 51 pojazdów, ujawnili 23 wykroczenia, z czego 22 to niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a 1 popełnione przez kierowcę korzystającego z telefonu podczas jazdy.

źródło: BRD KGP oraz KPP w Kłobucku

Powrót na górę strony