Nie ryzykuj!!! Nie wchodź na zamarznięty zbiornik wodny
Kłobuccy dzielnicowi sprawdzają zbiorniki wodne. Wzmożone kontrole związane są ze zmiennymi temperaturami, które sprawiają, że pokrywa lodu szybko topnieje i łamie się. Mundurowi przestrzegają przed wchodzeniem na lód i narażaniem się na niebezpieczeństwo.
Policjanci przypominają, że wraz ze wzrostem temperatury, która utrzymuje się na poziomie 0 stopni Celsjusza, zamarznięte zbiorniki wodne mogą stanowić duże niebezpieczeństwo. Z uwagi na ustąpienie silnych mrozów, warstwa pokrywy lodowej staje się coraz bardziej cienka i niewytrzymała. Szczególnie niebezpieczna sytuacja związana jest z faktem, że w takich warunkach grubość tej pokrywy jest różna w różnych miejscach zamarzniętego zbiornika wodnego.
Apelujemy do wszystkich osób o zachowanie ostrożności i niewchodzenie na zamarznięte zbiorniki lub cieki wodne.
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.
źródło: KPP w Kłobucku/KGP