Wiadomości

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny wypoczynek

Data publikacji 04.06.2021

Trwa długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Słoneczna pogoda wpływa na znaczne nasilenie ruchu na drogach, w związku z czym również na drogach powiatu kłobuckiego spodziewajmy się większej ilości policyjnych patroli. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tak by wypoczynek ten był przyjemny i bezstresowy.

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem na drodze czuwają policjanci z kłobuckiej drogówki, którzy sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

Mundurowi sprawdzają również stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

ZABEZPIECZENIE MIESZKANIA

Wyjeżdżając z domu zadbajmy o to, aby po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. 

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce lub w mediach społecznościowych.

Najczęściej sprawcy włamań dostają się do wnętrza poprzez wybicie szyby w oknie lub drzwiach balkonowych (tarasowych). Przedmiotem zainteresowania przestępców zazwyczaj są pieniądze i biżuteria, a także elektronarzędzia. Prawdopodobnie sprawcy mogą przed włamaniem obserwować dom czy mieszkanie.

W celu uniknięcia utraty pieniędzy, biżuterii, dokumentów i innych cennych przedmiotów bezwzględnie należy przestrzegać kilka prostych zasad:

  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy, warto zdeponować je w banku.
  • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub na przykład numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki) - w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
  • Zamontuj system alarmowy, włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.
  • Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do wnętrza.
  • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania pod naszą nieobecność jest życzliwy sąsiad. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu daje większe szanse na wykrycie sprawcy.

Kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kłobucku pod nr telefonu (47) 8582200 lub 112.

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK

Podczas wypoczynku nad wodą zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu i w wodzie, pływajmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy wcześniej ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Wychodząc w góry na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości, stopień trudności szlaku. W takich miejscach zawsze warto mieć plan awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie załamania się pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Planując górska wędrówkę, należy upewnić się czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Ponadto, każdorazowo zostawmy w miejscu zakwaterowania informację o naszym wyjściu w góry.

Życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku!

(w komunikacie wykorzystano informacje zawarte na między innymi stronach KGP)

Powrót na górę strony