Wiadomości

W Kamyku motocyklista i kierująca audi stracili prawo jazdy

Data publikacji 13.08.2020

Policjanci z kłobuckiej drogówki nie mają taryfy ulgowej dla kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, stwarzając zagrożenie dla siebie samych i dla innych. Kontrolowani są zarówno kierujący zarówno samochodami jak i jednośladami. We wtorek w Kamyku prawo jazdy stracił motocyklista, 39-letni mieszkaniec gminy Wręczyca Wielka, który w terenie zabudowanym na ul. Reymonta jechał z prędkością 114km/h, natomiast wczoraj w tym samym miejscu mundurowi zatrzymali audi, które jechało aż o 73km/h za szybko.

Policjanci z kłobuckiej drogówki każdego dnia kontrolują prędkość w kilkunastu miejscach na terenie powiatu i dyscyplinują kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości jednocześnie stwarzając zagrożenie dla siebie samych oraz dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zgłoszenia dotyczące zbyt szybkiej jazdy są też jednymi z najczęściej przekazywanych informacji przez samych mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, co stanowi ważny element podczas dyslokacji patroli.

W ostatnich dwóch dniach za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym na ul. Reymonta w Kamyku, prawo jazdy straciło dwoje kierowców. We wtorek, 11 sierpnia przed godziną 20.00 dokument uprawniający do kierowania pojazdem stracił 39-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Wręczyca Wielka, który poruszał się na jednośladzie z prędkością 114km/h, natomiast wczoraj policjanci zatrzymali Audi Q7, które poruszało się z prędkością 123 km/h. Samochodem kierowała 55-letnia mieszkanka Częstochowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, oboje kierowcy otrzymali wysokie mandaty, na ich konto dopisano również punkty karne, a prawo jazdy otrzymają dopiero za trzy miesiące.

Po raz kolejny zwracamy uwagę na to, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym, kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Powrót na górę strony