Inauguracja projektu "Dopalacze! Bieg do śmierci" w powiecie kłobuckim
W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku odbyła się inauguracja projektu profilaktycznego "Dopalacze! Bieg do śmierci", którego adresatem jest młodzież z terenu powiatu kłobuckiego. Organizatorami inauguracyjnego spotkania byli kłobuccy mundurowi wspólnie z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Starosty Kłobuckiego.
W miniony czwartek, 12 grudnia, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku odbyła się powiatowa inauguracja projektu profilaktycznego "Dopalacze! Bieg do śmierci".
Podstawowym założeniem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości młodych osób oraz uzmysłowienie im jak niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia są dopalacze i narkotyki.
Imprezę poprowadzili: Pan Andrzejem Wystalski reprezentujący Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz sierż. sztab. Adam Doleżych z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach.
Oficjalnego otwarcia czwartkowego spotkania dokonali: Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisława Kall oraz Komendant Powiatowy Policji w Kłobucku insp. Tomasz Górka.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów terytorialnych, dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych i pedagodzy, harcerze, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych.

Najliczniejszą grupę odbiorców stanowili uczniowie kłobuckich szkół średnich.
Przed wystąpieniami prelegentów, zebrani zobaczyli spot profilaktyczny "Dopalacze! Bieg do śmierci!”, który został opracowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Żorach. Ma on na celu zwrócić uwagę odbiorców i przestrzec przed zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Po wyświetleniu spotu profilaktycznego, wykład przeprowadziła profilaktyk społeczny kłobuckiej komendy st.sierż. Marlena Wiśniewska. Policjantka w swoim wystąpieniu wskazała, że dopalacze stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! Mundurowa przekazała, że są to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Policjantka podkreślała, również że skład chemiczny dopalaczy nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom.
Następnie w roli eksperta wystąpiła Karolina Rakocz - Kierownik Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Częstochowie, która przygotowała dla uczestników konferencji wykład pt. "By nie potrzebować środków zastępczych...".
Ostatnim elementem konferencji było wyświetlenie filmu - „Mój Piękny Syn” - związanego z tematyką uzależnień.
W trakcie spotkania jak i bezpośrednio po projekcji filmu, każdy chętny mógł zasięgnąć informacji od prowadzących wcześniej wykłady ekspertów.