Kłobuccy dzielnicowi kontrolują pustostany - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Wiadomości

Kłobuccy dzielnicowi kontrolują pustostany

Data publikacji 13.01.2021

Przypominamy, że wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub informacja za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, by uchronić kogoś od zamarznięcia i uratować czyjeś życie. Gdy widzimy, że osoba bezdomna, chora, nieporadna czy nietrzeźwa potrzebuje pomocy- REAGUJMY!!!

Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju następuje gwałtowne ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "bezdomność".

Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są osoby starsze, samotne, które mogą mieć trudności chociażby z napaleniem w piecu. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Pamiętajmy, że każdy z nas może powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej o trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego.

Kłobuccy dzielnicowi zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje- odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Niestety osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. Nie maję świadomości jakie zagrożenia mogą ich czekać, gdy pozostaną w nieogrzewanym pomieszczeniu. Częstym, a zarazem najbardziej mylnym mitem jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Osoba spożywająca alkohol przez chwilę może odczuwać ciepło, jednak taki organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas, gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub informacja za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.